Friday, December 17, 2010

Sojavahast küünalde õpetus vol. 3/3

Küünlavärvi tabletid:
oranz, roheline, kollane,
sinine ja pruun
Sellel aastal on kuidagi väga küünlateemaline jõulueelne aeg. Kuna ma arvestasin, et ilmselt enam netikaubandusest küünlavärvi tellida ei jõua, siis otsustasin leppida valgetega. Kuid üleeile avastasin Pärnus ühes kontoritarvete poes, et neil on küünlavärvi tabletid täiesti olemas. Pakk pihku ja punuma. Kodus sai kohe ka ära katsetatud. Kraapisin noaga tableti küljest värvi sulavaha sisse. Alguses natuke ja siis ikka juurde. Sulanud olekus on värv palju-palju intensiivsem, tahenedes tõmbab vaha valge värv seda tugevalt tagasi. Kasutamiseks väga mugavad, kuigi suht piiratud värvivalik. Pakendis punasena tunduv tablett on 
 
Vasakul tahked-paremal vedelad.
Tahke heleroosa ja vedel oranz
on üks ja sama toonimine.
tegelikult intensiivne oranz. Kui seda aga väga vähe panna, siis saab roosaka värvi. Kõrvalpildil nähaolev roheline muutus tahenedes heleroheliseks "hambapastatooniks". Proovisin ka nii, et kui värviline vaha nõusse valatud, siis puistasin tahkeid helbeid sinna sisse ja lükkasin grillitikuga õrnalt allapoole. Tahked osad ei sulanud täielikult ära ja jäid pärast paistma nagu valged jääkristallid. Päris huvitav efekt. Mida tugevamalt toonitud vaha, seda tugevam kontrast tekkis.
Üks nipp sai mulle veel selgeks. Kui varem kinnitasin tahi nõu põhja nii, et fikseerisin ta pulgaga ära ja valasin ca 5mm sulavaha peale, ootasin tahenemist ja siis valasin ülejäänud küünla, siis nüüd tegin teisiti. Võtsin tahi ja kastsin ta metalljala sügavuselt sulavaha sisse ning kohe nõu põhja oma kohale. Kuna tahi metalljala külge jääb väga vähe vaha, siis jääb ta praktiliselt kohe põhja külge ka kinni. Minu arust on nii väga hea tahi asukoht fikseerida. Seejärel valan peale ca 5mm vaha, pistan 5 minutiks külmikusse ja siis lisan ülejäänud vaha. Nii on kindel, et sooja vaha valades ei tule taht põhja küljest uuesti lahti.
Ilma metalljalata tahti ei ole ma veel kasutanud, kuid plaan on. Proovin kasutada vahatamata tahinööri, kastan tahi otsa umbes 2cm ulatuses sulavahasse ja panen kiirelt nõu põhja spiraalina kinni. Nööri teine ots pulga ümber keerdu ja nõu äärele ootele. Mõte tundub hea-teostus kahtlane :) Aga eks ma näe, kui proovimiseks läheb.

Kui fotokasse "elekter tagasi tuleb", siis ehk lisandub ka illustreerivaid pilte. Muidu on see lugemine nagu konjakita kohvi joomine :o)

No comments: