Monday, December 6, 2010

Kalossi maalimise õpetus

(Edit: osaliselt muudetud 31.08.2011)

Nagu ma eelnevas postituses suure suuga lubasin, kirjutan nüüd siia, kuidas kaunistada kalossi värvidega. See, et tegu on Muhu mustriga, oli minu enda soov. Tegelikult on neile võimalik ju kõike peale maalida.

Loodan, et kellelgi on sellest õpetusest abi ja ta saab endale mõnusad jalanõud auraval suvisel hommikul kastemärjas rohus kõndimiseks...

Vaja läheb:
- kalosse või mis iganes muud kummist jalanõud
- paberit ja pliiatsit kavandi tegemiseks
- erineva suurusega pintsleid
- kummile sobilikke värve
- vett pintslite pesemiseks
- alust värvide segamiseks
- märga salvrätti või riidetükki untsuläinud värvi mahapühkimiseks
- head tuju ja julget pealehakkamist

Ja siis võid peale hakata:

Kavand paberil peegelpildis.
1. Joonista meelepärane muster paberile. Jälgi, et muster oleks peegelpildis, muidu ei tule jalanõud ühesugused (kui see just taotluslik ei ole). Kui soovid, võid kavandi ka pliiatsitega ära värvida, kuid vajalik see ei ole.Puhtad kalossid
2. Võta jalanõud pakendist ja pühi korralikult puhtaks, et eemaldada tolm või muu mustus.
Mustri märkimine kalossile


3. Võta mingi alus ja vajuta sinna törts valget värvi. Võta kõige peenema pintsliga värvi ja kanna kavandit jälgides muster kalossile. Ära joonista välja kõiki detaile, kuid märgi ära detailide asukohad, et kalossid ühesugused tuleksid. (Edit: hilisemad katsetused on näidanud, et tavalise "tintenpenniga" saab ka mustrit peale kanda.)


Valge värviga kavandilt
mahamärgitud muster.
 4. Kui oled ka varem pintslit käes hoidnud, siis ei peaks kogu mustrit kalossile ette märkima. Ise plaanin järgmine kord teha valge värviga iga detaili keskkohta märgi, et muster mõlemal kalossil sümmeetriliselt paikneks. Rohkem ei oleks tõesti vaja ette märkida.Esimene kiht värvi

5. Nüüd tõsta mingile alusele valmis värvid, millega soovid värvida. Kuna kõik värvid segunevad omavahel suurepäraselt, siis saad neid vajadusel kergesti segada. Pintsli suurus vali vastavalt detailile. Esimene kiht jääb üsna läbikumav ja mustri märkimise valged jooned paistavad sealt läbi. Värv kuivab kiiresti, mistõttu saad teise värvikihi juba mõne hetke pärast uuesti peale kanda. Võta üsna paks kiht värvi pintslile, sest muidu jääb värv läbi kumama. Asja lahendab ka rohkem kui 3 värvikihi pealekandmine, kuid see on tegelikult liigne ajaraiskamine.
Kaks kihti värvi on peal

6. Maali kõik värvid kalossidele. Viimase kihiga pühendu detailidele ja värvinüanssidele.
Ja valmis nad ongi

7. Kui kalossid valmis maalitud, siis jäta nad 24h kuivama.

Minul võttis kogu protsess esimene kord aega üle 1,5h. Ise ka ei uskunud, et nii kaua läks...aga läks. (Edit: mõne paari järel saad juba ilmselt 30 minutiga hakkama).
Mõned näpunäited:
1. Kavandit ei pea tegema. Aga võib.
2. Kui otsustad siiski kavandi teha, siis arvesta seda, kuidas iga detail välja paistma hakkab ja paiknema peab. Muidu juhtub nii, nagu minul, et "Murtud südame" õied on tagurpidi :)) Kui seda kavandit tehes ei märka, siis värvimise faasis on juba raske midagi muuta. Minu probleemi lahendaks muidugi käte peal käimine :)
3. Värv kuivab kalossil üsna kiiresti, mistõttu on juba minuti pärastki raske midagi maha nühkida. Hoia igaks juhuks märg salvrätik või riidetükk käeulatuses. Kui kiiresti reageerid, jõuad veel värvi valest kohast maha hõõruda.
4. Varu endale erinevas suuruses pintsleid. Värv ise on suht paks ja teda lahjendada ei tasu, sest siis ei kata enam hästi ja peab väga palju lisakihte maalima. Paksu värviga ja suure pintsliga on aga väikeseid detaile raske värvida.
5. Mina kandsin igale detailile 3 kihti värvi. Kaks esimest põhivärvina ja viimase kihi vastavalt sellele, mida rõhutada vaja. Õie- või lehevarred vajavad muidugi vaid ühte pintslitõmmet.
6. Lase värvil kindlasti korralikult kuivada - 24h on hea.
7. Kandmisel pane kalossidesse lisasisetallad, muidu tunned igat muhku ja lohku, mis talla alla jääb.
8. Kaloss pidavat kõige kenam olema valge villase põlvikuga - mine vardaid ja lõnga otsima :)

Jõudu tööle!

3 comments:

Diana said...

Lahe! Nii põhjalik õpetus. Tänud. :)
Mina tegin ka korvipunumisest pilte... aga sellist õpetust küll neist ei saa. Vahepeal oli tuba pime ja õpetaja kippus keerulisemad etapid meie eest ära tegema ;) Lõpuks olin pehmete vasest naelte löömisest nii ametis, et fotokas läks täesti meelest. :)

Ennike said...

Kas akrüülvärvid sobivad või peavad mingisugused spetsiaalsed värvid olema?

Helena (Jenniplika) said...

Akrüülid sobivad. Kuna kalosse on erinevatest materjalidest, siis võib mõne materjali puhul olla probleem, et värv ei püsi pikaajaliselt peal. Eks katsetamine annab parima vastuse.