Tuesday, March 22, 2011

Hu-hu-hu-huulepumat

Näib, et nii mõneski blogis on hetkel juttu huulepumatitest ja kehakoorijatest, sest just neid kahte pärnakad laupäevasel kokkusaamisel kokku keetsid ja keerasid. Tartust oli tulnud meile kõiki neid kehahõrgutiste nippe ja trikke õpetama Le-.li. Tore, et tuli, sest minule oli see täiesti uus asi ja siis on ikka vahva, kui keegi näitab, kuidas asjad peavad käima.

Koostegemisel valmis kõigepealt huulepumat.

Kokku sai pandud (ja nüüd tuleb see kõige hullem osa - usaldada oma mälu, sest kirjapulk-paber jäid koju) mesilasvaha, tahket rasva ja 100% õli.

Koostegemisel läks kasutusse:
- mesilasvaha ja kakaovõi, mandliõli ja riitsinusõli ning vist oli ka mõni tilk eeterlikku õli (aga ei mäleta, milline täpselt :))


Koostegemisel valminud huulepumat.

Kuna asi saab selgeks ikka alles siis, kui ise läbi oled teinud, siis saigi kodus ka paar päeva hiljem katsetatud.

Koduse variandi puhul kasutasin:
- mesilasvaha
- kookosvõid
- astelpajuõli 
Le-.li õpetuse kohaselt peab kõike võtma võrdsetes kogustes, kuid kui on soovi panna eeterlikku õli lõhna mõttes lisaks, siis seda vaid 1-2 tilka. Mina eeterlikku õli seekord ei pannud. Mesilasvaha tuleb sulatada veevannis, lisada tahke rasv (kookosvõi vms) ja kui kõik on sulanud, siis pidevalt segades vedel õli (astelpajuõli, mandliõli, riitsinusõli, viinamarjaõli vms). Pisut jahtunult nõudesse ja tahkuma.

Topsides sees oranź astelpajuõliga pumat,
kaantesse valatud koostegemisel valminud pumat.
Värvivahe on ilmne :)
 
Kes soovib pikemat säilitusaega, siis peab lisama ka e-vitamiini. Astelpajul on seda aga juba looduslikult koostises olemas. Hiljem uurisin ka veel mõnest netipoest, et võimalik on osta ka värvaineid, millega huulepumatile ka tooni anda. Katsetanud veel ei ole.

Lisaks huulepumatile sai tehtud ka kehakoorijat. Põhikomponendid on alati sool ja õli. Kõik muu läheb sisse vastavalt segaja soovile.

Seekord võtsin:
- meresoola (tagantjärgi tarkus - peenem on parem, sest kehale hõõrudes teevad suured tükid natuke haiget)
- õli (mina kasutasin beebiõli ja see ei jätnud värvi ega lõhna, tavaline oliiv- ja päevalilleõli jätsid soolale kollase määrdunud värvuse ja tugeva kõrvallõhna). Õli tuleb lisada tunde järgi, sõltuvalt tegija soovidest.
- riivitud apelsinikoort.

Segasin kõik kokku ja valmis ta oligi. Õhtul sai ka saunas proovitud. Väga mõnus elamus! Koostegemisel katsetati erinevaid kooslusi. Kõigil oli baasiks muidugi sool ja õli, kuid lisaks pandi väga huvitavaid ja erinevaid koostisaineid: sidrunikoort ja piparmünti, rosmariini ja apelsinikoort, lavendlit, melissi. Panna võib ka kohvipuru ja kõike muud, mis pähe tuleb ja hinge hellitab.

Nii, nüüd on hea ise ka teinekord siin spikerdamas käia, sest ega pea ole prügikast :)

Ja muide, leidsin ka väikese sellekohase kirjatüki Hobipunkti Ideepangast.

2 comments:

Diana said...

Ossa, need astelpajuga tulid nagu väikesed päiksed.:)

Jenniplika (Helena) said...

Tead, Diana, minule sobib see astelpaju variant ka huultele paremini, kui lihtsalt riitsinusõliga, mis koostegemisel valmis. Aga eks see olegi nii, et igaüks peab ise endale katsetamiste käigus sobivaima variandi leidma. Aga tegelikult tahaks hirmsast punast pumatit ka teha :)