Wednesday, November 24, 2010

Muhu mustri katsetused siidil

  Ühel novembrikuu pimedal õhtul kogunes kümmekond inimest siidimaali tegema. Mõni oli varem juba proovinud, mõni täitsa algaja ja mõni lausa meistergi. Mina jäin sinna „maa ja taeva” vahele – olin aastaid tagasi siidimaalis käe valgeks saanud, kuid ei rohkemat. Minu väikesed peakeses haudus suur plaan teha Muhu mustriga rätik. Ikka selline suur rätik, mitte taskusse panemiseks. Õnneks tuli mõistus enne tegutsemist koju ja endale aru andes otsustasin, et kõigepealt tuleb teha proovitöö. Ja õigesti tegin! Kõigepealt sai muster valitud. Siis sai poodi tõtatud ja õnneks oli müügil raamitud siidi, mis oli minu arust parim variant proovitöö tegemiseks. Mustrileht lauale, siid selle peale ja copy-paste oli „võlupliiatsiga” muster siidile kantud. Hoolikalt vedasin guttaga kuldsed piirid siidile. Fööniga sundisin ta kuivama ja siis võis värvimine alata. Motiivide värvimisega jäin põhimõtteliselt rahule. Soovisin, et värviüleminekud oleksid sujuvad ja seetõttu niisutasin motiivid kõigepealt pintsli ja puhta veega ära. Värviüleminekud õnnestusid. Hingasin kolm korda sügavalt sisse-välja ja hakkasin tausta värvima. Ja siit see üldine allamäge veeremine alguse saigi J. Tahtsin tausta saada ühtlast musta. Igaks juhuks niisutasin selle ette ära, et mingeid defekte ei jääks, kuid paraku-paraku...ikkagi jäid. Aga selleks ju proovitöö ongi...Ilmselt põhjus ka selles, et värvisin suht väikese pintsliga ja osa tausta jõudis siiski ennem kuivama hakata ja sealt ka need heledama-tumedama ala piirid sisse tulidki. Igatahes – järgmine kord olen targem. Ehk on kellelgi häid nõuandeid?

     
Minu tähelepanekud:
  1. Guttaga piirjooni tehes püüa vedada pidevat joont, siis ei jää sisse inetuid pakse kohti.
  2. Kui guttaga piirjooned tehtud, siis tõsta töö vastu valgust ja vaata pahemalt poolelt, kas jooned ei ole katkendlikud. Vajadusel paranda need kohad guttaga. Värviga töötamisel ei ole võimalik enam motiivist väljavoolanud värvi pidama saada ja töö saab rikutud.
  3. Motiive värvides püüa mitte minna pintsliga guttajoone peale, sest värv hakkab ka sinna peale ja nii on guttajoon ka värviline. Maasikaseemnetäpid tõmbasingi kõik punase värviga üle, sest nende ümber puhtalt värvimine oli lihtsalt ajaraiskamine.
  4. Erinevaid toone üksteise sisse sulatades tasub siid ennem ära niisutada, siis värvid sulanduvad ühtlasemalt.
  5. Suuri ühevärvilisi pindu (nagu siin töös must taust) tasub värvida suurema pintsliga või kasutada soola kristallilise efekti saamiseks, et peita ebaühtlasest värvi pealekandmisest tekkinud triibud-jooned-defektid-heledamad-tumedamad-jne kohad J. Väga detailiderohke töö puhul (nagu seda on Muhu mustergi) tuleb mustritevahelised kohad värvida muidugi väikese (loe: sobilikus suuruses) pintsliga.
Aga ükskord ta õnnestub niikuinii J

Testing Muhu pattern on silk:
I tested how would Muhu pattern look on silk. Fortunately, I was smart enough to try it first on test piece. I was happy with the way pattern colors turned out, but not satisfied with the background color. Next time, I think, I will use a bigger brush to paint quicker so that the background color would turn out smooth and balanced. I don’t like the lighter and darker areas of black. Maybe using some salt would help to prevent that problem. Suggestions, anyone?

2 comments:

Diana said...

Aga mulle väga meeldib, ja ebaühtlane must põhi ei häiri üldsegi. :)) Nüüd ootame siis salli ;)

Helena said...

:)Ootame-ootame, kui 100 muud asja on ennem valmis saanud :o)